< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1593 (MDXCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1593. година од новата ера, 593. од вториот милениум, 93. од 16 век и четвртта од 1590-тите.

1593 г.  во други календари
Грегоријански календар 1593
MDXCIII
Ab urbe condita 2346
Асирски календар 6343
Бахајски календар -251–-250
Бенгалски календар 1000
Берберски календар 2543
Будистички календар 2137
Бурмански календар 955
Византиски календар 7101–7102
Еврејски календар 5353–5354
Ерменски календар 1042
ԹՎ ՌԽԲ
Етиопски календар 1585-1586
Игбоански календар 593–594
Ирански календар 971–972
Исламски календар 1001–1002
Јапонски календар Бунроку 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 壬辰年月日
(4229/4289)
— до —
癸巳年月日
(4230/4290)
Коптски календар 1309–1310
Корејски календар 3926
Календар Мингуо 319 пред РК
民前319年
Селевкидски календар 1904–1905
Тајландски сончев календар 2136
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1649–1650
 - Шака самват 1515–1516
 - Кали југа 4694–4695
Холоценски календар 11593
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7101 и 7102 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6343 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5353 и 5354 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2346.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1593. година се протега во 4229 и 4230, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4289 и 4290 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2136. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1001 и 1002 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди