< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1518 (MDXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1518 година од новата ера, 518. од вториот милениум, 18. од XVI век и деветта од 1510-тите.

1518 во разни календари
Грегоријански календар1518
MDXVIII
Ab urbe condita2271
Ерменски календар967
ԹՎ ՋԿԷ
Асирски календар6268
Балиски календар1439–1440
Бенгалски календар925
Берберски календар2468
Будистички календар2062
Бурмански календар880
Византиски календар7026–7027
Кинески календар丁丑(огн. вол)
4214 или 4154
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
4215 или 4155
Коптски календар1234–1235
Етиопски календар1510–1511
Еврејски календар5278–5279
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1574–1575
 - Сачка ера1439–1440
 - Кали-југа4618–4619
Холоценски календар11518
Игбоански календар518–519
Ирански календар896–897
Исламски календар923–924
Јапонски календарЕјшо 15
(永正15年)
Јавански календар1435–1436
Јулијански календар1518
MDXVIII
Корејски календар3851
Мингуо-календар394 пред Р. Кина
民前394年
Нанакшахи50
Тајландски сончев календар2060–2061
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1644 или 1263 или 491
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1645 или 1264 или 492

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7026 и 7027 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6268 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5278 и 5279 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2271.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1518 година се протега во 4154 и 4155, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4214 и 4215 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2061. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 923 и 924 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди