< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1571 (MDLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1571 година од новата ера, 571. од вториот милениум, 71. од XVI век и втора од 1570-тите.

1571 во разни календари
Грегоријански календар1571
MDLXXI
Ab urbe condita2324
Ерменски календар1020
ԹՎ ՌԻ
Асирски календар6321
Балиски календар1492–1493
Бенгалски календар978
Берберски календар2521
Будистички календар2115
Бурмански календар933
Византиски календар7079–7080
Кинески календар庚午(мет. коњ)
4267 или 4207
    — до —
辛未年 (мет. коза)
4268 или 4208
Коптски календар1287–1288
Етиопски календар1563–1564
Еврејски календар5331–5332
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1627–1628
 - Сачка ера1492–1493
 - Кали-југа4671–4672
Холоценски календар11571
Игбоански календар571–572
Ирански календар949–950
Исламски календар978–979
Јапонски календарГенки 2
(元亀2年)
Јавански календар1490–1491
Јулијански календар1571
MDLXXI
Корејски календар3904
Мингуо-календар341 пред Р. Кина
民前341年
Нанакшахи103
Тајландски сончев календар2113–2114
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1697 или 1316 или 544
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1698 или 1317 или 545

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7079 и 7080 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6321 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5331 и 5332 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2324.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1571 година се протега во 4207 и 4208, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4267 и 4268 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2114. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 978 и 979 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди