< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1570 (MDLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1570 година од новата ера, 570. од вториот милениум, 70. од XVI век и прва од 1570-тите.

1570 во разни календари
Грегоријански календар1570
MDLXX
Ab urbe condita2323
Ерменски календар1019
ԹՎ ՌԺԹ
Асирски календар6320
Балиски календар1491–1492
Бенгалски календар977
Берберски календар2520
Будистички календар2114
Бурмански календар932
Византиски календар7078–7079
Кинески календар己巳(зем. змија)
4266 или 4206
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
4267 или 4207
Коптски календар1286–1287
Етиопски календар1562–1563
Еврејски календар5330–5331
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1626–1627
 - Сачка ера1491–1492
 - Кали-југа4670–4671
Холоценски календар11570
Игбоански календар570–571
Ирански календар948–949
Исламски календар977–978
Јапонски календарЕјроку 13 / Генки 1
(元亀元年)
Јавански календар1489–1490
Јулијански календар1570
MDLXX
Корејски календар3903
Мингуо-календар342 пред Р. Кина
民前342年
Нанакшахи102
Тајландски сончев календар2112–2113
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1696 или 1315 или 543
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1697 или 1316 или 544

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7078 и 7079 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6320 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5330 и 5331 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2323.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1570 година се протега во 4206 и 4207, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4266 и 4267 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2113. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 977 и 978 исламска година.

Настани

уреди

Без датум

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди