< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1597 (MDXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1597 година од новата ера, 597. од вториот милениум, 97. од XVI век и осма од 1590-тите.

1597 во разни календари
Грегоријански календар1597
MDXCVII
Ab urbe condita2350
Ерменски календар1046
ԹՎ ՌԽԶ
Асирски календар6347
Балиски календар1518–1519
Бенгалски календар1004
Берберски календар2547
Будистички календар2141
Бурмански календар959
Византиски календар7105–7106
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
4293 или 4233
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
4294 или 4234
Коптски календар1313–1314
Етиопски календар1589–1590
Еврејски календар5357–5358
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1653–1654
 - Сачка ера1518–1519
 - Кали-југа4697–4698
Холоценски календар11597
Игбоански календар597–598
Ирански календар975–976
Исламски календар1005–1006
Јапонски календарКејчо 2
(慶長2年)
Јавански календар1517–1518
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3930
Мингуо-календар315 пред Р. Кина
民前315年
Нанакшахи129
Тајландски сончев календар2139–2140
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1723 или 1342 или 570
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1724 или 1343 или 571

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7105 и 7106 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6347 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5357 и 5358 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2350.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1597 година се протега во 4233 и 4234, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4293 и 4294 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2140. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1005 и 1006 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди