< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1576 (MDLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1576 година од новата ера, 576. од вториот милениум, 76. од XVI век и седма од 1570-тите.

1576 во разни календари
Грегоријански календар1576
MDLXXVI
Ab urbe condita2329
Ерменски календар1025
ԹՎ ՌԻԵ
Асирски календар6326
Балиски календар1497–1498
Бенгалски календар983
Берберски календар2526
Будистички календар2120
Бурмански календар938
Византиски календар7084–7085
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
4272 или 4212
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
4273 или 4213
Коптски календар1292–1293
Етиопски календар1568–1569
Еврејски календар5336–5337
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1632–1633
 - Сачка ера1497–1498
 - Кали-југа4676–4677
Холоценски календар11576
Игбоански календар576–577
Ирански календар954–955
Исламски календар983–984
Јапонски календарТеншо 4
(天正4年)
Јавански календар1495–1496
Јулијански календар1576
MDLXXVI
Корејски календар3909
Мингуо-календар336 пред Р. Кина
民前336年
Нанакшахи108
Тајландски сончев календар2118–2119
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1702 или 1321 или 549
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1703 или 1322 или 550

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7084 и 7085 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6326 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5336 и 5337 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2329.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1576 година се протега во 4212 и 4213, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4272 и 4273 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2119. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 983 и 984 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди