< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1568 (MDLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1568 година од новата ера, 568. од вториот милениум, 68. од XVI век и деветта од 1560-тите.

1568 во разни календари
Грегоријански календар1568
MDLXVIII
Ab urbe condita2321
Ерменски календар1017
ԹՎ ՌԺԷ
Асирски календар6318
Балиски календар1489–1490
Бенгалски календар975
Берберски календар2518
Будистички календар2112
Бурмански календар930
Византиски календар7076–7077
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
4264 или 4204
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
4265 или 4205
Коптски календар1284–1285
Етиопски календар1560–1561
Еврејски календар5328–5329
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1624–1625
 - Сачка ера1489–1490
 - Кали-југа4668–4669
Холоценски календар11568
Игбоански календар568–569
Ирански календар946–947
Исламски календар975–976
Јапонски календарЕјроку 11
(永禄11年)
Јавански календар1487–1488
Јулијански календар1568
MDLXVIII
Корејски календар3901
Мингуо-календар344 пред Р. Кина
民前344年
Нанакшахи100
Тајландски сончев календар2110–2111
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1694 или 1313 или 541
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1695 или 1314 или 542

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7076 и 7077 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6318 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5328 и 5329 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2321.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1568 година се протега во 4204 и 4205, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4264 и 4265 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2111. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 975 и 976 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Без датум уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди