< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1589 (MDLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1589 година од новата ера, 589. од вториот милениум, 89. од XVI век и последна од 1580-тите.

1589 во разни календари
Грегоријански календар1589
MDLXXXIX
Ab urbe condita2342
Ерменски календар1038
ԹՎ ՌԼԸ
Асирски календар6339
Балиски календар1510–1511
Бенгалски календар996
Берберски календар2539
Будистички календар2133
Бурмански календар951
Византиски календар7097–7098
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
4285 или 4225
    — до —
己丑年 (зем. вол)
4286 или 4226
Коптски календар1305–1306
Етиопски календар1581–1582
Еврејски календар5349–5350
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1645–1646
 - Сачка ера1510–1511
 - Кали-југа4689–4690
Холоценски календар11589
Игбоански календар589–590
Ирански календар967–968
Исламски календар997–998
Јапонски календарТеншо 17
(天正17年)
Јавански календар1509–1510
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3922
Мингуо-календар323 пред Р. Кина
民前323年
Нанакшахи121
Тајландски сончев календар2131–2132
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1715 или 1334 или 562
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1716 или 1335 или 563

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7097 и 7098 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6339 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5349 и 5350 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2342.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1589 година се протега во 4225 и 4226, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4285 и 4286 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2132. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 997 и 998 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди