< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1544 (MDXLIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1544. година од новата ера, 544. од вториот милениум, 44. од 16 век и петта од 1540-тите.

1544 г.  во други календари
Грегоријански календар 1544
MDXLIV
Ab urbe condita 2297
Асирски календар 6294
Бахајски календар -300–-299
Бенгалски календар 951
Берберски календар 2494
Будистички календар 2088
Бурмански календар 906
Византиски календар 7052–7053
Еврејски календар 5304–5305
Ерменски календар 993
ԹՎ ՋՂԳ
Етиопски календар 1536-1537
Игбоански календар 544–545
Ирански календар 922–923
Исламски календар 950–951
Јапонски календар Тенбун 13
(13年)
Јулијански календар 1544    MDXLIV
Кинески календар 癸卯年月日
(4180/4240)
— до —
甲辰年月日
(4181/4241)
Коптски календар 1260–1261
Корејски календар 3877
Календар Мингуо 368 пред РК
民前368年
Селевкидски календар 1855–1856
Тајландски сончев календар 2087
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1600–1601
 - Шака самват 1466–1467
 - Кали југа 4645–4646
Холоценски календар 11544
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7052 и 7053 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6294 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5304 и 5305 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2297.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1544. година се протега во 4180 и 4181, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4240 и 4241 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2087. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 950 и 951 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди