< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1580 (MDLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1580 година од новата ера, 580. од вториот милениум, 80. од XVI век и прва од 1580-тите.

1580 во разни календари
Грегоријански календар1580
MDLXXX
Ab urbe condita2333
Ерменски календар1029
ԹՎ ՌԻԹ
Асирски календар6330
Балиски календар1501–1502
Бенгалски календар987
Берберски календар2530
Будистички календар2124
Бурмански календар942
Византиски календар7088–7089
Кинески календар己卯(зем. зајак)
4276 или 4216
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
4277 или 4217
Коптски календар1296–1297
Етиопски календар1572–1573
Еврејски календар5340–5341
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1636–1637
 - Сачка ера1501–1502
 - Кали-југа4680–4681
Холоценски календар11580
Игбоански календар580–581
Ирански календар958–959
Исламски календар987–988
Јапонски календарТеншо 8
(天正8年)
Јавански календар1499–1500
Јулијански календар1580
MDLXXX
Корејски календар3913
Мингуо-календар332 пред Р. Кина
民前332年
Нанакшахи112
Тајландски сончев календар2122–2123
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1706 или 1325 или 553
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1707 или 1326 или 554

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7088 и 7089 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6330 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5340 и 5341 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2333.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1580 година се протега во 4216 и 4217, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4276 и 4277 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2123. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 987 и 988 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди