< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1545 (MDXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1545 година од новата ера, 545. од вториот милениум, 45. од XVI век и шеста од 1540-тите.

1545 во разни календари
Грегоријански календар1545
MDXLV
Ab urbe condita2298
Ерменски календар994
ԹՎ ՋՂԴ
Асирски календар6295
Балиски календар1466–1467
Бенгалски календар952
Берберски календар2495
Будистички календар2089
Бурмански календар907
Византиски календар7053–7054
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
4241 или 4181
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
4242 или 4182
Коптски календар1261–1262
Етиопски календар1537–1538
Еврејски календар5305–5306
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1601–1602
 - Сачка ера1466–1467
 - Кали-југа4645–4646
Холоценски календар11545
Игбоански календар545–546
Ирански календар923–924
Исламски календар951–952
Јапонски календарТенбун 14
(天文14年)
Јавански календар1463–1464
Јулијански календар1545
MDXLV
Корејски календар3878
Мингуо-календар367 пред Р. Кина
民前367年
Нанакшахи77
Тајландски сончев календар2087–2088
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1671 или 1290 или 518
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1672 или 1291 или 519

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7053 и 7054 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6295 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5305 и 5306 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2298.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1545 година се протега во 4181 и 4182, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4241 и 4242 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2088. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 951 и 952 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди