< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1575 (MDLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1575 година од новата ера, 575. од вториот милениум, 75. од XVI век и шеста од 1570-тите.

1575 во разни календари
Грегоријански календар1575
MDLXXV
Ab urbe condita2328
Ерменски календар1024
ԹՎ ՌԻԴ
Асирски календар6325
Балиски календар1496–1497
Бенгалски календар982
Берберски календар2525
Будистички календар2119
Бурмански календар937
Византиски календар7083–7084
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
4271 или 4211
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
4272 или 4212
Коптски календар1291–1292
Етиопски календар1567–1568
Еврејски календар5335–5336
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1631–1632
 - Сачка ера1496–1497
 - Кали-југа4675–4676
Холоценски календар11575
Игбоански календар575–576
Ирански календар953–954
Исламски календар982–983
Јапонски календарТеншо 3
(天正3年)
Јавански календар1494–1495
Јулијански календар1575
MDLXXV
Корејски календар3908
Мингуо-календар337 пред Р. Кина
民前337年
Нанакшахи107
Тајландски сончев календар2117–2118
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1701 или 1320 или 548
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1702 или 1321 или 549

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7083 и 7084 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6325 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5335 и 5336 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2328.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1575 година се протега во 4211 и 4212, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4271 и 4272 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2118. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 982 и 983 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди