< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1562 (MDLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1562 година од новата ера, 562. од вториот милениум, 62. од XVI век и трета од 1560-тите.

1562 во разни календари
Грегоријански календар1562
MDLXII
Ab urbe condita2315
Ерменски календар1011
ԹՎ ՌԺԱ
Асирски календар6312
Балиски календар1483–1484
Бенгалски календар969
Берберски календар2512
Будистички календар2106
Бурмански календар924
Византиски календар7070–7071
Кинески календар辛酉(мет. петел)
4258 или 4198
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
4259 или 4199
Коптски календар1278–1279
Етиопски календар1554–1555
Еврејски календар5322–5323
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1618–1619
 - Сачка ера1483–1484
 - Кали-југа4662–4663
Холоценски календар11562
Игбоански календар562–563
Ирански календар940–941
Исламски календар969–970
Јапонски календарЕјроку 5
(永禄5年)
Јавански календар1481–1482
Јулијански календар1562
MDLXII
Корејски календар3895
Мингуо-календар350 пред Р. Кина
民前350年
Нанакшахи94
Тајландски сончев календар2104–2105
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1688 или 1307 или 535
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1689 или 1308 или 536

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7070 и 7071 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6312 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5322 и 5323 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2315.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1562 година се протега во 4198 и 4199, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4258 и 4259 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2105. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 969 и 970 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди