< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1582 (MDLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1582 година од новата ера, 582. од вториот милениум, 82. од XVI век и трета од 1580-тите.

1582 во разни календари
Грегоријански календар1582
MDLXXXII
Ab urbe condita2335
Ерменски календар1031
ԹՎ ՌԼԱ
Асирски календар6332
Балиски календар1503–1504
Бенгалски календар989
Берберски календар2532
Будистички календар2126
Бурмански календар944
Византиски календар7090–7091
Кинески календар辛巳(мет. змија)
4278 или 4218
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
4279 или 4219
Коптски календар1298–1299
Етиопски календар1574–1575
Еврејски календар5342–5343
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1638–1639
 - Сачка ера1503–1504
 - Кали-југа4682–4683
Холоценски календар11582
Игбоански календар582–583
Ирански календар960–961
Исламски календар989–990
Јапонски календарТеншо 10
(天正10年)
Јавански календар1501–1502
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3915
Мингуо-календар330 пред Р. Кина
民前330年
Нанакшахи114
Тајландски сончев календар2124–2125
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1708 или 1327 или 555
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1709 или 1328 или 556

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7090 и 7091 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6332 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5342 и 5343 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2335.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1582 година се протега во 4218 и 4219, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4278 и 4279 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2125. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 989 и 990 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди