< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1595 (MDXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1595 година од новата ера, 595. од вториот милениум, 95. од XVI век и шеста од 1590-тите.

1595 во разни календари
Грегоријански календар1595
MDXCV
Ab urbe condita2348
Ерменски календар1044
ԹՎ ՌԽԴ
Асирски календар6345
Балиски календар1516–1517
Бенгалски календар1002
Берберски календар2545
Будистички календар2139
Бурмански календар957
Византиски календар7103–7104
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
4291 или 4231
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
4292 или 4232
Коптски календар1311–1312
Етиопски календар1587–1588
Еврејски календар5355–5356
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1651–1652
 - Сачка ера1516–1517
 - Кали-југа4695–4696
Холоценски календар11595
Игбоански календар595–596
Ирански календар973–974
Исламски календар1003–1004
Јапонски календарБунроку 4
(文禄4年)
Јавански календар1515–1516
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3928
Мингуо-календар317 пред Р. Кина
民前317年
Нанакшахи127
Тајландски сончев календар2137–2138
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1721 или 1340 или 568
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1722 или 1341 или 569

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7103 и 7104 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6345 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5355 и 5356 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2348.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1595 година се протега во 4231 и 4232, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4291 и 4292 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2138. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1003 и 1004 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди