< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1591 (MDXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1591 година од новата ера, 591. од вториот милениум, 91. од XVI век и втора од 1590-тите.

1591 во разни календари
Грегоријански календар1591
MDXCI
Ab urbe condita2344
Ерменски календар1040
ԹՎ ՌԽ
Асирски календар6341
Балиски календар1512–1513
Бенгалски календар998
Берберски календар2541
Будистички календар2135
Бурмански календар953
Византиски календар7099–7100
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
4287 или 4227
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
4288 или 4228
Коптски календар1307–1308
Етиопски календар1583–1584
Еврејски календар5351–5352
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1647–1648
 - Сачка ера1512–1513
 - Кали-југа4691–4692
Холоценски календар11591
Игбоански календар591–592
Ирански календар969–970
Исламски календар999–1000
Јапонски календарТеншо 19
(天正19年)
Јавански календар1511–1512
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3924
Мингуо-календар321 пред Р. Кина
民前321年
Нанакшахи123
Тајландски сончев календар2133–2134
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1717 или 1336 или 564
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1718 или 1337 или 565

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7099 и 7100 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6341 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5351 и 5352 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2344.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1591 година се протега во 4227 и 4228, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4287 и 4288 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2134. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 999 и 1000 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди