< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1540 (MDXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1540 година од новата ера, 540. од вториот милениум, 40. од XVI век и прва од 1540-тите.

1540 во разни календари
Грегоријански календар1540
MDXL
Ab urbe condita2293
Ерменски календар989
ԹՎ ՋՁԹ
Асирски календар6290
Балиски календар1461–1462
Бенгалски календар947
Берберски календар2490
Будистички календар2084
Бурмански календар902
Византиски календар7048–7049
Кинески календар己亥(зем. свиња)
4236 или 4176
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
4237 или 4177
Коптски календар1256–1257
Етиопски календар1532–1533
Еврејски календар5300–5301
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1596–1597
 - Сачка ера1461–1462
 - Кали-југа4640–4641
Холоценски календар11540
Игбоански календар540–541
Ирански календар918–919
Исламски календар946–947
Јапонски календарТенбун 9
(天文9年)
Јавански календар1458–1459
Јулијански календар1540
MDXL
Корејски календар3873
Мингуо-календар372 пред Р. Кина
民前372年
Нанакшахи72
Тајландски сончев календар2082–2083
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1666 или 1285 или 513
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1667 или 1286 или 514

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7048 и 7049 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6290 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5300 и 5301 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2293.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1540 година се протега во 4176 и 4177, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4236 и 4237 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2083. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 946 и 947 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди