< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1592 (MDXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1592 година од новата ера, 592. од вториот милениум, 92. од XVI век и трета од 1590-тите.

1592 во разни календари
Грегоријански календар1592
MDXCII
Ab urbe condita2345
Ерменски календар1041
ԹՎ ՌԽԱ
Асирски календар6342
Балиски календар1513–1514
Бенгалски календар999
Берберски календар2542
Будистички календар2136
Бурмански календар954
Византиски календар7100–7101
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
4288 или 4228
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
4289 или 4229
Коптски календар1308–1309
Етиопски календар1584–1585
Еврејски календар5352–5353
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1648–1649
 - Сачка ера1513–1514
 - Кали-југа4692–4693
Холоценски календар11592
Игбоански календар592–593
Ирански календар970–971
Исламски календар1000–1001
Јапонски календарТеншо 20 / Бунроку 1
(文禄元年)
Јавански календар1512–1513
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3925
Мингуо-календар320 пред Р. Кина
民前320年
Нанакшахи124
Тајландски сончев календар2134–2135
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
1718 или 1337 или 565
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
1719 или 1338 или 566

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7100 и 7101 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6342 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5352 и 5353 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2345.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1592 година се протега во 4228 и 4229, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4288 и 4289 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2135. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1000 и 1001 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди