< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1552 (MDLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1552 година од новата ера, 552. од вториот милениум, 52. од XVI век и трета од 1550-тите.

1552 во разни календари
Грегоријански календар1552
MDLII
Ab urbe condita2305
Ерменски календар1001
ԹՎ ՌԱ
Асирски календар6302
Балиски календар1473–1474
Бенгалски календар959
Берберски календар2502
Будистички календар2096
Бурмански календар914
Византиски календар7060–7061
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
4248 или 4188
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
4249 или 4189
Коптски календар1268–1269
Етиопски календар1544–1545
Еврејски календар5312–5313
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1608–1609
 - Сачка ера1473–1474
 - Кали-југа4652–4653
Холоценски календар11552
Игбоански календар552–553
Ирански календар930–931
Исламски календар958–960
Јапонски календарТенбун 21
(天文21年)
Јавански календар1470–1471
Јулијански календар1552
MDLII
Корејски календар3885
Мингуо-календар360 пред Р. Кина
民前360年
Нанакшахи84
Тајландски сончев календар2094–2095
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1678 или 1297 или 525
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1679 или 1298 или 526

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7060 и 7061 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6302 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5312 и 5313 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2305.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1552 година се протега во 4188 и 4189, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4248 и 4249 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2095. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 958 и 960 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди