< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1550 (MDL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1550 година од новата ера, 550. од вториот милениум, 50. од XVI век и прва од 1550-тите.

1550 во разни календари
Грегоријански календар1550
MDL
Ab urbe condita2303
Ерменски календар999
ԹՎ ՋՂԹ
Асирски календар6300
Балиски календар1471–1472
Бенгалски календар957
Берберски календар2500
Будистички календар2094
Бурмански календар912
Византиски календар7058–7059
Кинески календар己酉(зем. петел)
4246 или 4186
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
4247 или 4187
Коптски календар1266–1267
Етиопски календар1542–1543
Еврејски календар5310–5311
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1606–1607
 - Сачка ера1471–1472
 - Кали-југа4650–4651
Холоценски календар11550
Игбоански календар550–551
Ирански календар928–929
Исламски календар956–957
Јапонски календарТенбун 19
(天文19年)
Јавански календар1468–1469
Јулијански календар1550
MDL
Корејски календар3883
Мингуо-календар362 пред Р. Кина
民前362年
Нанакшахи82
Тајландски сончев календар2092–2093
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1676 или 1295 или 523
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1677 или 1296 или 524

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7058 и 7059 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6300 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5310 и 5311 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2303.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1550 година се протега во 4186 и 4187, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4246 и 4247 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2093. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 956 и 957 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди