< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1579 (MDLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1579 година од новата ера, 579. од вториот милениум, 79. од XVI век и последна од 1570-тите.

1579 во разни календари
Грегоријански календар1579
MDLXXIX
Ab urbe condita2332
Ерменски календар1028
ԹՎ ՌԻԸ
Асирски календар6329
Балиски календар1500–1501
Бенгалски календар986
Берберски календар2529
Будистички календар2123
Бурмански календар941
Византиски календар7087–7088
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
4275 или 4215
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
4276 или 4216
Коптски календар1295–1296
Етиопски календар1571–1572
Еврејски календар5339–5340
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1635–1636
 - Сачка ера1500–1501
 - Кали-југа4679–4680
Холоценски календар11579
Игбоански календар579–580
Ирански календар957–958
Исламски календар986–987
Јапонски календарТеншо 7
(天正7年)
Јавански календар1498–1499
Јулијански календар1579
MDLXXIX
Корејски календар3912
Мингуо-календар333 пред Р. Кина
民前333年
Нанакшахи111
Тајландски сончев календар2121–2122
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1705 или 1324 или 552
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1706 или 1325 или 553

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7087 и 7088 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6329 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5339 и 5340 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2332.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1579 година се протега во 4215 и 4216, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4275 и 4276 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2122. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 986 и 987 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди