< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1574 (MDLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1574 година од новата ера, 574. од вториот милениум, 74. од XVI век и петта од 1570-тите.

1574 во разни календари
Грегоријански календар1574
MDLXXIV
Ab urbe condita2327
Ерменски календар1023
ԹՎ ՌԻԳ
Асирски календар6324
Балиски календар1495–1496
Бенгалски календар981
Берберски календар2524
Будистички календар2118
Бурмански календар936
Византиски календар7082–7083
Кинески календар癸酉(вод. петел)
4270 или 4210
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
4271 или 4211
Коптски календар1290–1291
Етиопски календар1566–1567
Еврејски календар5334–5335
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1630–1631
 - Сачка ера1495–1496
 - Кали-југа4674–4675
Холоценски календар11574
Игбоански календар574–575
Ирански календар952–953
Исламски календар981–982
Јапонски календарТеншо 2
(天正2年)
Јавански календар1493–1494
Јулијански календар1574
MDLXXIV
Корејски календар3907
Мингуо-календар338 пред Р. Кина
民前338年
Нанакшахи106
Тајландски сончев календар2116–2117
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1700 или 1319 или 547
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1701 или 1320 или 548

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7082 и 7083 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6324 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5334 и 5335 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2327.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1574 година се протега во 4210 и 4211, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4270 и 4271 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2117. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 981 и 982 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди