< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1585 (MDLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1585 година од новата ера, 585. од вториот милениум, 85. од XVI век и шеста од 1580-тите.

1585 во разни календари
Грегоријански календар1585
MDLXXXV
Ab urbe condita2338
Ерменски календар1034
ԹՎ ՌԼԴ
Асирски календар6335
Балиски календар1506–1507
Бенгалски календар992
Берберски календар2535
Будистички календар2129
Бурмански календар947
Византиски календар7093–7094
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
4281 или 4221
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
4282 или 4222
Коптски календар1301–1302
Етиопски календар1577–1578
Еврејски календар5345–5346
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1641–1642
 - Сачка ера1506–1507
 - Кали-југа4685–4686
Холоценски календар11585
Игбоански календар585–586
Ирански календар963–964
Исламски календар992–994
Јапонски календарТеншо 13
(天正13年)
Јавански календар1504–1505
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3918
Мингуо-календар327 пред Р. Кина
民前327年
Нанакшахи117
Тајландски сончев календар2127–2128
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1711 или 1330 или 558
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1712 или 1331 или 559

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7093 и 7094 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6335 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5345 и 5346 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2338.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1585 година се протега во 4221 и 4222, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4281 и 4282 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2128. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 992 и 994 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди