< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1561 (MDLXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1561. година од новата ера, 561. од вториот милениум, 61. од 16 век и втора од 1560-тите.

1561 г.  во други календари
Грегоријански календар 1561
MDLXI
Ab urbe condita 2314
Асирски календар 6311
Бахајски календар -283–-282
Бенгалски календар 968
Берберски календар 2511
Будистички календар 2105
Бурмански календар 923
Византиски календар 7069–7070
Еврејски календар 5321–5322
Ерменски календар 1010
ԹՎ ՌԺ
Етиопски календар 1553-1554
Игбоански календар 561–562
Ирански календар 939–940
Исламски календар 968–969
Јапонски календар Еироку 4
(4年)
Јулијански календар 1561    MDLXI
Кинески календар 庚申年月日
(4197/4257)
— до —
辛酉年月日
(4198/4258)
Коптски календар 1277–1278
Корејски календар 3894
Календар Мингуо 351 пред РК
民前351年
Селевкидски календар 1872–1873
Тајландски сончев календар 2104
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1617–1618
 - Шака самват 1483–1484
 - Кали југа 4662–4663
Холоценски календар 11561
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7069 и 7070 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6311 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5321 и 5322 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2314.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1561. година се протега во 4197 и 4198, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4257 и 4258 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2104. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 968 и 969 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди