< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1567 (MDLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1567 година од новата ера, 567. од вториот милениум, 67. од XVI век и осма од 1560-тите.

1567 во разни календари
Грегоријански календар1567
MDLXVII
Ab urbe condita2320
Ерменски календар1016
ԹՎ ՌԺԶ
Асирски календар6317
Балиски календар1488–1489
Бенгалски календар974
Берберски календар2517
Будистички календар2111
Бурмански календар929
Византиски календар7075–7076
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
4263 или 4203
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
4264 или 4204
Коптски календар1283–1284
Етиопски календар1559–1560
Еврејски календар5327–5328
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1623–1624
 - Сачка ера1488–1489
 - Кали-југа4667–4668
Холоценски календар11567
Игбоански календар567–568
Ирански календар945–946
Исламски календар974–975
Јапонски календарЕјроку 10
(永禄10年)
Јавански календар1486–1487
Јулијански календар1567
MDLXVII
Корејски календар3900
Мингуо-календар345 пред Р. Кина
民前345年
Нанакшахи99
Тајландски сончев календар2109–2110
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1693 или 1312 или 540
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1694 или 1313 или 541

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7075 и 7076 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6317 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5327 и 5328 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2320.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1567 година се протега во 4203 и 4204, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4263 и 4264 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2110. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 974 и 975 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди