< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1598 (MDXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1598 година од новата ера, 598. од вториот милениум, 98. од XVI век и деветта од 1590-тите.

1598 во разни календари
Грегоријански календар1598
MDXCVIII
Ab urbe condita2351
Ерменски календар1047
ԹՎ ՌԽԷ
Асирски календар6348
Балиски календар1519–1520
Бенгалски календар1005
Берберски календар2548
Будистички календар2142
Бурмански календар960
Византиски календар7106–7107
Кинески календар丁酉(огн. петел)
4294 или 4234
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
4295 или 4235
Коптски календар1314–1315
Етиопски календар1590–1591
Еврејски календар5358–5359
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1654–1655
 - Сачка ера1519–1520
 - Кали-југа4698–4699
Холоценски календар11598
Игбоански календар598–599
Ирански календар976–977
Исламски календар1006–1007
Јапонски календарКејчо 3
(慶長3年)
Јавански календар1518–1519
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3931
Мингуо-календар314 пред Р. Кина
民前314年
Нанакшахи130
Тајландски сончев календар2140–2141
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1724 или 1343 или 571
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1725 или 1344 или 572

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7106 и 7107 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6348 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5358 и 5359 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2351.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1598 година се протега во 4234 и 4235, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4294 и 4295 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2141. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1006 и 1007 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди