< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1594 (MDXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1594 година од новата ера, 594. од вториот милениум, 94. од XVI век и петта од 1590-тите.

1594 во разни календари
Грегоријански календар1594
MDXCIV
Ab urbe condita2347
Ерменски календар1043
ԹՎ ՌԽԳ
Асирски календар6344
Балиски календар1515–1516
Бенгалски календар1001
Берберски календар2544
Будистички календар2138
Бурмански календар956
Византиски календар7102–7103
Кинески календар癸巳(вод. змија)
4290 или 4230
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
4291 или 4231
Коптски календар1310–1311
Етиопски календар1586–1587
Еврејски календар5354–5355
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1650–1651
 - Сачка ера1515–1516
 - Кали-југа4694–4695
Холоценски календар11594
Игбоански календар594–595
Ирански календар972–973
Исламски календар1002–1003
Јапонски календарБунроку 3
(文禄3年)
Јавански календар1514–1515
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3927
Мингуо-календар318 пред Р. Кина
民前318年
Нанакшахи126
Тајландски сончев календар2136–2137
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1720 или 1339 или 567
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1721 или 1340 или 568

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7102 и 7103 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6344 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5354 и 5355 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2347.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1594 година се протега во 4230 и 4231, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4290 и 4291 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2137. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1002 и 1003 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди