< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1584 (MDLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1584 година од новата ера, 584. од вториот милениум, 84. од XVI век и петта од 1580-тите.

1584 во разни календари
Грегоријански календар1584
MDLXXXIV
Ab urbe condita2337
Ерменски календар1033
ԹՎ ՌԼԳ
Асирски календар6334
Балиски календар1505–1506
Бенгалски календар991
Берберски календар2534
Будистички календар2128
Бурмански календар946
Византиски календар7092–7093
Кинески календар癸未(вод. коза)
4280 или 4220
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
4281 или 4221
Коптски календар1300–1301
Етиопски календар1576–1577
Еврејски календар5344–5345
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1640–1641
 - Сачка ера1505–1506
 - Кали-југа4684–4685
Холоценски календар11584
Игбоански календар584–585
Ирански календар962–963
Исламски календар991–992
Јапонски календарТеншо 12
(天正12年)
Јавански календар1503–1504
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3917
Мингуо-календар328 пред Р. Кина
民前328年
Нанакшахи116
Тајландски сончев календар2126–2127
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1710 или 1329 или 557
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1711 или 1330 или 558

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7092 и 7093 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6334 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5344 и 5345 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2337.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1584 година се протега во 4220 и 4221, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4280 и 4281 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2127. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 991 и 992 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди