< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1557 (MDLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1557 година од новата ера, 557. од вториот милениум, 57. од XVI век и осма од 1550-тите.

1557 во разни календари
Грегоријански календар1557
MDLVII
Ab urbe condita2310
Ерменски календар1006
ԹՎ ՌԶ
Асирски календар6307
Балиски календар1478–1479
Бенгалски календар964
Берберски календар2507
Будистички календар2101
Бурмански календар919
Византиски календар7065–7066
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
4253 или 4193
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
4254 или 4194
Коптски календар1273–1274
Етиопски календар1549–1550
Еврејски календар5317–5318
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1613–1614
 - Сачка ера1478–1479
 - Кали-југа4657–4658
Холоценски календар11557
Игбоански календар557–558
Ирански календар935–936
Исламски календар964–965
Јапонски календарКоџи 3
(弘治3年)
Јавански календар1476–1477
Јулијански календар1557
MDLVII
Корејски календар3890
Мингуо-календар355 пред Р. Кина
民前355年
Нанакшахи89
Тајландски сончев календар2099–2100
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1683 или 1302 или 530
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1684 или 1303 или 531

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7065 и 7066 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6307 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5317 и 5318 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2310.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1557 година се протега во 4193 и 4194, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4253 и 4254 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2100. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 964 и 965 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди