< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1569 (MDLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1569 година од новата ера, 569. од вториот милениум, 69. од XVI век и последна од 1560-тите.

1569 во разни календари
Грегоријански календар1569
MDLXIX
Ab urbe condita2322
Ерменски календар1018
ԹՎ ՌԺԸ
Асирски календар6319
Балиски календар1490–1491
Бенгалски календар976
Берберски календар2519
Будистички календар2113
Бурмански календар931
Византиски календар7077–7078
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
4265 или 4205
    — до —
己巳年 (зем. змија)
4266 или 4206
Коптски календар1285–1286
Етиопски календар1561–1562
Еврејски календар5329–5330
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1625–1626
 - Сачка ера1490–1491
 - Кали-југа4669–4670
Холоценски календар11569
Игбоански календар569–570
Ирански календар947–948
Исламски календар976–977
Јапонски календарЕјроку 12
(永禄12年)
Јавански календар1488–1489
Јулијански календар1569
MDLXIX
Корејски календар3902
Мингуо-календар343 пред Р. Кина
民前343年
Нанакшахи101
Тајландски сончев календар2111–2112
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1695 или 1314 или 542
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1696 или 1315 или 543

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7077 и 7078 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6319 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5329 и 5330 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2322.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1569 година се протега во 4205 и 4206, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4265 и 4266 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2112. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 976 и 977 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди