< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1563 (MDLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1563 година од новата ера, 563. од вториот милениум, 63. од XVI век и четвртта од 1560-тите.

1563 во разни календари
Грегоријански календар1563
MDLXIII
Ab urbe condita2316
Ерменски календар1012
ԹՎ ՌԺԲ
Асирски календар6313
Балиски календар1484–1485
Бенгалски календар970
Берберски календар2513
Будистички календар2107
Бурмански календар925
Византиски календар7071–7072
Кинески календар壬戌(вод. куче)
4259 или 4199
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
4260 или 4200
Коптски календар1279–1280
Етиопски календар1555–1556
Еврејски календар5323–5324
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1619–1620
 - Сачка ера1484–1485
 - Кали-југа4663–4664
Холоценски календар11563
Игбоански календар563–564
Ирански календар941–942
Исламски календар970–971
Јапонски календарЕјроку 6
(永禄6年)
Јавански календар1482–1483
Јулијански календар1563
MDLXIII
Корејски календар3896
Мингуо-календар349 пред Р. Кина
民前349年
Нанакшахи95
Тајландски сончев календар2105–2106
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1689 или 1308 или 536
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1690 или 1309 или 537

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7071 и 7072 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6313 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5323 и 5324 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2316.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1563 година се протега во 4199 и 4200, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4259 и 4260 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2106. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 970 и 971 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди