< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1587 (MDLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1587 година од новата ера, 587. од вториот милениум, 87. од XVI век и осма од 1580-тите.

1587 во разни календари
Грегоријански календар1587
MDLXXXVII
Ab urbe condita2340
Ерменски календар1036
ԹՎ ՌԼԶ
Асирски календар6337
Балиски календар1508–1509
Бенгалски календар994
Берберски календар2537
Будистички календар2131
Бурмански календар949
Византиски календар7095–7096
Кинески календар丙戌(огн. куче)
4283 или 4223
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
4284 или 4224
Коптски календар1303–1304
Етиопски календар1579–1580
Еврејски календар5347–5348
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1643–1644
 - Сачка ера1508–1509
 - Кали-југа4687–4688
Холоценски календар11587
Игбоански календар587–588
Ирански календар965–966
Исламски календар995–996
Јапонски календарТеншо 15
(天正15年)
Јавански календар1506–1507
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3920
Мингуо-календар325 пред Р. Кина
民前325年
Нанакшахи119
Тајландски сончев календар2129–2130
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1713 или 1332 или 560
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1714 или 1333 или 561

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7095 и 7096 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6337 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5347 и 5348 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2340.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1587 година се протега во 4223 и 4224, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4283 и 4284 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2130. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 995 и 996 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди