< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1353 (MCCCLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1353 година од новата ера, 353. од вториот милениум, 53. од XIV век и четвртта од 1350-тите.

1353 во разни календари
Грегоријански календар1353
MCCCLIII
Ab urbe condita2106
Ерменски календар802
ԹՎ ՊԲ
Асирски календар6103
Балиски календар1274–1275
Бенгалски календар760
Берберски календар2303
Будистички календар1897
Бурмански календар715
Византиски календар6861–6862
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
4049 или 3989
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
4050 или 3990
Коптски календар1069–1070
Етиопски календар1345–1346
Еврејски календар5113–5114
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1409–1410
 - Сачка ера1274–1275
 - Кали-југа4453–4454
Холоценски календар11353
Игбоански календар353–354
Ирански календар731–732
Исламски календар753–754
Јапонски календарБуна 2
(文和2年)
Јавански календар1265–1266
Јулијански календар1353
MCCCLIII
Корејски календар3686
Мингуо-календар559 пред Р. Кина
民前559年
Нанакшахи−115
Тајландски сончев календар1895–1896
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1479 или 1098 или 326
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1480 или 1099 или 327

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6861 и 6862 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6103 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5113 и 5114 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2106.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1353 година се протега во 3989 и 3990, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4049 и 4050 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1896. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 753 и 754 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди