Елеонора (грофица од Бар)

Елеонора (19 јуни 126929 август 1298) била најстарата ќерка на англискиот крал Едвард I и Елеонора Кастиљска.

Елеонора
Опис на принцезата Елеонора на семејното дрво
Грофица од Бар
На позиција1293 – 12 октомври 1298
Почивалиште12 October 1298
СопружникХенри III
1293 - 1298
ДецаЕдвард
Јована (грофица од Сари)
ДинастијаДинастија Плантагенет
ТаткоЕдвард I
МајкаЕлеонора Кастиљска

Подолг период Елеонора била свршеница на Алфонсо III, крал на Арагон. Но Арагон бил во конфликт со папата во Рим, главно поради престолот на Сицилија. По долгогодишно преговарање, Алфонсо починал.

По ова, таа се омажила за францускиот гроф Хенри III на 20 септември 1293 година. Од тој брак се родиле три деца: