Барања,
Baranya megye
Грб на округот
BaranyaMegye.png
Регион Јужен прекудунавски регион
Административен центар Печ
Површина 4.429,6 км2
Население 396.633 (2008)
Густина на населението 89,5 /км2
Број на населени места 301

Барања (на унгарски: Baranya) е една од 19-те окрузи,(megye) на Република Унгарија. Се наоѓа во историско-геофрафскиот регион со исто име Барања во јужниот дел на унгарската држава. Административен център на областа Барања е градот Печ.

НаселениеУреди

Во 2001, бројот на населението во Барања изнесувал 407,448 луѓе вклучувајќи:[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

Координати: 46°04′06″N 18°12′19″E / 46.06833° N; 18.20528° E / 46.06833; 18.20528

35п| Окрузи на Унгарија
Бач-Кишкун  •  Барања  •  Бекеш  •  Боршод-Абауј-Земплен  •  Чонград  •  Фејер  •  Ѓер-Мошон-Шопрон  •  Хајду-Бихар  •  Хевеш  •  Јас-Наѓкун-Солнок  •  Комаром-Естергом  •  Ноград  •  Пешта  •  Шомоѓ  •  Саболч-Сатмар-Берег  •  Толна  •  Ваш  •  Веспрем  •  Зала  •  Фотографии