Сер (округ)

округ во Егејска Македонија

Сер (грчки: Περιφερειακή ενότητα Σερρών) — округ во Егејска Македонија, денес дел од областа Централна Македонија во Грција. Административен центар е градот Сер. Округот има вкупно население од околу 175.000 жители.

Сер
Περιφερειακή ενότητα Σερρών
Округ
Општини во Сер
Општини во Сер
Округот Сер во Грција
Округот Сер во Грција
Координати: 41°05′N 23°35′E / 41.083° СГШ; 23.583° ИГД / 41.083; 23.583
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
Админ. центарСер
Управа
 • УправникЈоанис Мојсијадис
Површина
 • Вкупна3.968 км2 (1,532 ми2)
Население (2021)
 • Вкупно182.226
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Пошт. број62x xx
Повик. број232x0
ISO 3166GR-62
Рег. таб.EP
Мреж. местоnaserron.gr

Географија

уреди

Во округот Сер се наоѓаат планините Славјанка (Алиботуш или Орвилос) на север, Сминица (Меникио) на исток, Кушница (Пангео) на југ, Богданска Планина (Ори Вронду) на југозапад и запад, делови од Круша (Крусија ори) на запад и делови од Беласица (Белес) на северозапад.

Административно се граничи со Солунскиот округ на југозапад, Кукушкиот округ на запад, со Општина Ново Село во Република Македонија на северозапад, со Пиринска Македонија на север, со округот Драма на североисток и со округот Кавала на исток. Во јужниот дел на округот се наоѓа Струмскиот Залив со делтата на реката Струма.

Округот зазема 3% од вкупната површина на Грција. Обработливото земјиште зафаќа 41% од територијата. Најзначајна река е Струма, која тече низ целиот округ и се влева во Егејското Море. Друга поважна река е Драматица (Ангитис), во источниот дел на округот.

Административна поделба

уреди

Округот е поделен на 7 општини. Тие се следниве (со нивните броеви во инфокутијата):[1]

Демографија

уреди

Бидејќи нема официјален попис за тоа колку Македонци живеат во овој округ, кога ќе споредиме некои историски податоци и денешни статистики, се доаѓа до одредена проценка. Така, во овој округ Македонците живеат во околу 75 населени места и сочинуваат околу 20% од вкупното население, па според последниот попис тоа се приближно 35.000 Македонци.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди