Портал:Јужна Америка

Европа   Азија   Африка   Северна Америка   Јужна Америка   Океанија   Антарктик
уреди   

ЈУЖНА АМЕРИКА

LocationSouthAmerica.png

Јужна Америка е еден од седумте континенти на планетата Земја. Се наоѓа на јужната Земјина полутопка, односно во јужната полутопка. Таа е дел од целокупното копно Америка, инаку поделено на три континенти, меѓу кои спаѓа и Јужна Америка (покрај северна и средна Америка). Името на овој континент, исто како и на другите две Америки, доаѓа од името на италијанскиот морепловец Америго Веспучи. Прочитајте повеќе


уреди   

Избрана статија

Buenos Aires-Av. 9 de julio.jpg

Буенос Аирес (шпански: Buenos Aires - „добар ветер, добар воздух“) е метропола и најголем град во Аргентина. Расположен е на десниот брег на реката Ла Плата при нејзиното влевање во Атланскиот Океан.

Населението на градот е 2 746 761 жители според пописот од 2005 година. Жителите на Буенос Аирес се главно Аргентинци од шпански и италијански потекла, но има со арапски, еврејски, кинески и корејски потекла. Прочитате повеќе

уреди   

Држави во Јужна Америка

уреди   

Категории

уреди   

Субпортали

уреди   

Карта на Јужна Америка

South america.jpg


уреди   

Дали сте знаеле...


уреди   

Избрана слика

Sunset across Machu Picchu.jpg
Поглед на Вејна Пикчу над урнатините од Мачу Пикчу


уреди   

Поврзани портали

уреди   

Јужна Америка на останатите вики проекти...

Викивести
(англиски)
Викицитат
(англиски)
Викиризница
(англиски)
Викиизвор
(англиски)
Викикниги
(англиски)