Горан Станковски (роден на 20 ноември 1976 во Скопје) — македонски фудбалер, кој игра во нападот. Моментално настапува во екипата на ФК Сибир од градот Новосибирск во Русија.

Горан Станковски
Лични податоци
Полно име Горан Станковски
Роден на 20 ноември 1976(1976-11-20)(47 г.)
Роден во Скопје
Висина 1,72 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Дакија
Број 22
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997–1998 ФК Слога Југомагнат 1 (0)
1998–1999 ФК Тенис Борусија Берлин 3 (0)
1999–2004 ФК Слога Југомагнат 105 (30)
2004–2005 ФК Работнички 3 (1)
2005–2006 ФК Антверпен 27 (5)
2006–2007 ФК Работнички 23 (13)
2007–2008 Kitchee 26 (10)
2008 ФК Македонија 4 (1)
2008–2009 ФК Сибир Новосибирск 40 (10)
2009–2010 ФК Дијарбекирспор 12 (2)
2010– ФК Дакија 0 (0)
Репрезентација
2003 Македонија Македонија 1 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 5 ноември 2009

Надворешни врски

уреди