Халид Бешлиќ

Халид Бешлиќ (20 ноември 1953) е еден од најпознатите пејачи на народна музика од Босна и Херцеговина.

Халид Бешлиќ
Халид Бешлиќ на концерт во Торонто (2007)
Биографски податоци
Роден(а)20 ноември 1953 г. (62)
Сколац, Србија, СФРЈ
Жанровитурбофолк
ЗанимањаМузичар, текстописец
Период на активност1979-денес
ИздавачиКомбанк арена
СоработнициСинан Сакиќ, Харис Џиновиќ

КариераУреди

Со музика почнал да се занимава уште во раната младост. Настапувал на училишните и останатите маалски културни приредби. По отслужувањето на воената обврска се преселил во Сараево и пеел по тамошните ресторани и кафеани. По неколкугодишни настапи од тој вид, во 1979 г. го снимил својот прв албум. Во досегашната активна кариера има снимено 17 албуми. Доживеал тешка сообраќајна несреќа во 2009 г. но на негова голема среќа останал жив и ја продолжил музичката кариера.[1]

АлбумиУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди