Роберт Бернард Алтман (20 февруари 192520 ноември 2006) - американски филмски режисер, познат по натуралистичките филмови со стилизирана перспектива. Во 2006 година, Филмската академија за наука и уметности, како потврда на неговото творештво, му доделила Награда за животно дело. Неговите филмови МЕШ и Нешвил се зачувани во Национален филмски регистар на САД[1], [2].

Роберт Алтман
Роден(а)Роберт Бернард Алтман
Занимањережисер
Активен1947-2006
СопружникЛавон Елмер (1946-1951)
Лотус Корели (1954-1957)
Кетрин Рид(1959-2006)
ДецаКристина Алтман (b.1947)
Мајк Алтман (b.1955)
Стефан Алтман (b.1957)
Роберт Рид Алтман (b.1960)
Метју Р. Алтман (b.1966)
НаградиГран При - Кански филмски фестивал
1970 МЕШ
Најдобра режија - Кански филмски фестивал
1992 Играчот
Златен лав - Филмски фестивал во Венеција
1993 Куси резови

Филмографија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Robert Altman“. Архивирано од изворникот на 2020-11-28. Посетено на 2021-02-03.
  2. Robert-Altman