Портал:Список на портали

Содржина

Уметност и Култура
Тековни настани
Географија

Историја
Природно математички науки
Философија, Религија и Спиритуализам

Социјални науки и Опшество
Технологија
 

Портал е воведна страница за одредена тема. Порталот на некој начин ја заменува главната страница на темата и има за цел да го запознае читателот со клучните статии, слики и категории кои подетално ја опишуваат темата. Порталите исто така се од помош за уредувачите на статиите, бидејќи им помагаат да ги пронајдат поврзаните проекти и нешта кои можат да им помогнат да ја подобрат Википедија во соодветната област.

Уметност и култура

Уметност, Култура

Кулинарство (Пиво) • Јазик (Вештачки јазици, Есперанто) • Митологија • Нумизматика • Филателија • Радио
Архитектура • Книги • Хумор • Мода • Фиктивни светови (Dragonlance, Хари Потер, Џемс Бонд, Средна земја, Нарниа, Оз, Покемон, Stargate, His Dark Materials) • Филм (Свездени војни) • Хорор • Литература (Поезија, Шекспир, Speculative fiction) • Музика (Класична музика, Хеви метал, Електронска музика, Евровизија, Гитара, Класична гитара, Алтернативна музика) • Фотографија • Порнографија • Телевизија (Звездени патеки, Вовед во анатомија) • ТеатарВизуелни уметности

Игри

Шах • PlayStation • Final Fantasy • Nintendo • Pokémon • Super Monkey Ball • Sega • Video games • Mario • Sonic • Zelda • Massively multiplayer online games (RuneScape) • (StarCraft • Warcraft) • Role-playing games

Спорт

Фудбал • Кошарка • Ракомет (Одбојка) • Бејзбол • Голф • Хокеј на мраз • Олимписки игри • Велосипедизам, Формула еден • Рагби • Пливање • Тенис

Географија

Географија

Robinson projection of Earth
Robinson projection of Earth

Атлас

Африка

Алжир • Демократска Република Конго • Египет • Либија • Мароко • Јужна Африка • Уганда • Западна Сахара

Северна Америка

Канада
САД

Јужна Америка и Кариби

Аргентина • Бразил • Куба • Колумбија • Ел Салвадор • Мексико • Панама • Перу • Порторико • Уругвај • Венецуела

Азија

Бангладеш • Камбоџа • Кина (Народна Република Кина,Хонгконг) • Индија  • Индонезија • Јапонија • Кореја • Малезија •Монголија • Пакистан • Филипини  • Саудиска Арабија • Сингапур • Тибет • Шри Ланка • Тајван  • Тајланд • Турција

Европа

Европска Унија Белгија •Бугарија • Чешка Република (Прага) • Данска • Естонија • Финска • Франција • Германија • Грција • Унгарија  • Италија • Ирска • Латвија • Литванија • Холандија • Полска • Португалија • Романија • Словачка • Словенија • Шпанија • Шведска • Велика Британија (Англија (Лондон), Северна Ирска, Шкотска, Велс)
Битола •Албанија • Еремнија • Азербејџан • Белорусија • Босна и Херцеговина • Хрватска  • Исланд • Република Македонија • Молдавија • Црна Гора • Норвешка • Русија • Србија  • Швајцарија • Турција • Украина

Среден Исток

Египет • Иран • Ирак • Израел • Јордан • Либан • Либија • Мароко • Палестина • Саудиска Арабија • Турција

Океанија

Австралија • Нов Зеланд

Историја

Историја

Археологија • Австроунгарија •  • Стар Рим • Византија • Среден век •Крстоносни војни • Класична Цивилизација • Тековни настани • Катастрофи • Египтологија • Историја на науката

Природни науки

Природни науки и Математика

Философија, Религија, Спиритуализам

Baha'i Faith • Библија • (Creationism) • Христијанство (Православие) • Ислам • Јудаизам • Будизам • Хиндуизам • Окултизам • Политички идеологии: Анархизам • Комунизам • Фашизам • Конфуцијанство • Шинто • Таоизам • Друго: Митологија

Социјални науки

Социјални науки и Општество

Технологија

Технологија

Предлошка:Portal nav footer Предлошка:Contents pages (footer box)