< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

270 (CCLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 270 година од новата ера, 270. од првиот милениум, 70. од III век и прва од 270-тите.

270 во разни календари
Грегоријански календар270
CCLXX
Ab urbe condita1023
Асирски календар5020
Балиски календар191–192
Бенгалски календар−323
Берберски календар1220
Будистички календар814
Бурмански календар−368
Византиски календар5778–5779
Кинески календар己丑(зем. вол)
2966 или 2906
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
2967 или 2907
Коптски календар−14 – −13
Етиопски календар262–263
Еврејски календар4030–4031
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера326–327
 - Сачка ера191–192
 - Кали-југа3370–3371
Холоценски календар10270
Ирански календар352 п.п. – 351 п.п.
Исламски календар363 п.х. – 362 п.х.
Јавански календар149–150
Јулијански календар270
CCLXX
Корејски календар2603
Мингуо-календар1642 пред Р. Кина
民前1642年
Нанакшахи−1198
Селевкидски календар581/582 г.г.
Тајландски сончев календар812–813
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
396 или 15 или −757
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
397 или 16 или −756

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5778 и 5779 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5020 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4030 и 4031 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1023.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 270 година се протега во 2906 и 2907, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2966 и 2967 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 813. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 363 и 362 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   270 на Ризницата ?