Салцбург

град во Австрија

Салцбург (правилно: Залцбург, (германски: Salzburg) — четврти град по големина во Австрија, сместен во средишниот дел на државата. Претставува административен, економски и културен центар на истоимената покраина Салцбург. Салцбург е познат по барокниот стил, еден од најзачуваните во Средна Европа. Поради тоа, градското јадро претставува културно наследство заштитено од УНЕСКО. Исто така, познат е и како "град на класичната музика", благодарение на Волфганг Амадеус Моцарт, кој се родил токму овде. Салцбург е познат и по блискоста на Алпите и познатите алпски зимски центри, па затоа го викаат „Врата на Алпите“.

Салцбург
Salzburg
Поглед на Салцбург од тврдината Хоензалцбург
Поглед на Салцбург од тврдината Хоензалцбург
Грб на Салцбург
ЗемјаАвстрија
ПокраинаСалцбург
Округстатутарен град
Управа
 • ГрадоначалникХаралд Пројнер (ÖVP)
Површина
 • Вкупна65,678 км2 (25,358 ми2)
Надм. вис.&10000000000000424000000424 м
Население (1.1.2016)[1]
 • Вкупно150.887
 • Густина2,3/км2 (6,0/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.5020
Повик. бр.0662
Рег. таб.S
Мреж. местоstadt-salzburg.at

Географија уреди

Салцбург се наоѓа во средниот дел на Австрија, на околу 15 километри од границата со Германија, така што тој е најблизок поголем град на германскиот Минхен, оддалечен 150 километри. Според релјефот, сместен е во подножјето на Алпите. Климата е умереноконтинентална со благо влијание на планинска клима поради близината на планините. Водите ги застапува реката Залцах која тече низ градот.

Население уреди

Со 150.000 жители Салцбург е четврт град по големина во државата. Околината на градот има повеќе од 210.000 жители. Треба да се напомене дека тука живеат и работат многу студенти и работници од разни места на светот и секојдневно градот е посетен од илјадници туристи.

Салцбург како тема во уметноста и во популарната култура уреди

Салцбург се јавува како тема во бројни дела од уметноста и популарната култура, како:

Наводи уреди

Надворешни врски уреди