Липе (река)

река во Германија

Липе (германски: Lippe) — река во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, Германија, десна притока на Рајна. Долга е 255 км.

Липе
Lippe
Lippe in Luenen 1.jpg
Липе кај Линен
ЗемјаГерманија
Слив
Главен извористочна Вестфалија
±140 м
УстиеРајна
51°39′3″N 6°36′15″E / 51.65083° N; 6.60417° E / 51.65083; 6.60417Координати: 51°39′3″N 6°36′15″E / 51.65083° N; 6.60417° E / 51.65083; 6.60417
Сливна повр.4.882 км2
Физички особености
Должина255 км
Липе (река) на Ризницата

Извира од пограничниот дел на Тевтобуршката шума во Бад Липшпринге, недалеку од Падерборн. Тече во западен правец низ градот, па низ Липштат и потоа долж северната граница на областа Рур. Таму минува низ Хам, Линен, Халтерн и Дорстен, за на крајот да се влее во Рајна кај Везел.

Реката е во катастрофална еколошка положба поради отпадните води од фабриките и менувањето на коритото. Денес се преземаат извесни мерки за возобнова на фауната по нејзиното течение.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди