Рајна (герм. Rhein; хол. Rijn; фран.Rhin; итал. Reno) е една од најдолгите и најзначајните реки во Европа, со должина од 1.230 км и просечен проток од над 2.000 м3 во секунда.

Рајна
Rhein-Karte2.png
Рајна е една од најважните реки во Европа
ЗемјаШвајцарија, Италија, Лихтенштајн, Австрија, Германија, Франција, Луксембург, Белгија, Холандија
Слив
Главен изворГрисонс, Швајцарија
Вордеррајн: ~ 2.600 м,
Хинтеррајн: ~ 2.500 м
УстиеСеверно Море
51°58′52″N 4°5′35″E / 51.98111° N; 4.09306° E / 51.98111; 4.09306 (North Sea-Rhine)Координати: 51°58′52″N 4°5′35″E / 51.98111° N; 4.09306° E / 51.98111; 4.09306 (North Sea-Rhine)
Сливна повр.185.000
Физички особености
Должина1.230 единица?
Проток
Рајна на Ризницата
Кањонот на Рајна (Ruinaulta) во Граубинден во Швајцарија
Рајна на излезот од Боденското езеро

Рајна како тема во уметноста и во популарната култураУреди

Рајна се јавува како тема во бројни дела од уметноста и популарната култура, како:

Надворешни врскиУреди

Потекло на поимотУреди

ГеологијаУреди

ИсторијаУреди

НавигацијаУреди

ЗамоциУреди

ВодичиУреди

НаводиУреди

  1. Miodrag Pavlović, Izabrane pesme. Beograd: Rad, 1979, стр. 89-90.