Кастамону (покраина)

Кастамони (турски: Kastamonu) — покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Кастамони. Покраината има 322 759 жители (2006) и површина од 13 108 км2. Разделена е на 20 окрузи.

Kastamonu
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Kastamonu во Турција
Местоположба на покраината Kastamonu во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total13,108 км2 (5,061 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total361.222
 • Густина28,000/км2 (71,000/ми2)
Повик. бр.0366
Рег. таб.37
Кањонот Хорма

Наводи

уреди

41°31′10″N 33°41′23″E / 41.51944° СГШ; 33.68972° ИГД / 41.51944; 33.68972