< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1349 (MCCCXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1349 година од новата ера, 349. од вториот милениум, 49. од XIV век и последна од 1340-тите.

1349 во разни календари
Грегоријански календар1349
MCCCXLIX
Ab urbe condita2102
Ерменски календар798
ԹՎ ՉՂԸ
Асирски календар6099
Балиски календар1270–1271
Бенгалски календар756
Берберски календар2299
Будистички календар1893
Бурмански календар711
Византиски календар6857–6858
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
4045 или 3985
    — до —
己丑年 (зем. вол)
4046 или 3986
Коптски календар1065–1066
Етиопски календар1341–1342
Еврејски календар5109–5110
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1405–1406
 - Сачка ера1270–1271
 - Кали-југа4449–4450
Холоценски календар11349
Игбоански календар349–350
Ирански календар727–728
Исламски календар749–750
Јапонски календарЏова 5
(貞和5年)
Јавански календар1261–1262
Јулијански календар1349
MCCCXLIX
Корејски календар3682
Мингуо-календар563 пред Р. Кина
民前563年
Нанакшахи−119
Тајландски сончев календар1891–1892
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1475 или 1094 или 322
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1476 или 1095 или 323

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6857 и 6858 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6099 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5109 и 5110 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2102.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1349 година се протега во 3985 и 3986, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4045 и 4046 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1892. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 749 и 750 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди