Ено
(француски: Hainaut)
Flag of Hainaut.svg Héraldique Province BE Hainaut.svg
Држава Flag of Belgium (civil).svg Белгија
Регион  Валонија
Гл. град Монс
Површина 3,800 km²
Население 2004 1,283,200
Густина 338 / km²
Управник Клод Дирје
BelgiumHainaut.png
Официјална стр.

Ено (фр. Hainaut, хол. Henegouwen, герм. Hennegau, вал. Hinnot) е покраина во областа Валонија, Белгија. Се граничи со покраините Источна Фландрија, Западна Фландрија, Фламански Брабант (Фландрија), Валонски Брабант и Намир (Валонија), и со Франција. Главен град е Монс. Покраината зафаќа површина од 3.800 км2, поделена во два округа (arrondissements) со вкупно 69 општини.

Денешната покраина како административна единица води потекло од средновековната грофовија Ено, со делови во денешниот департман Норд, Франција.

ОкрузиУреди

АтУреди

МонсУреди

МускронУреди

СоањиУреди

ТиенУреди

ТурнеУреди

ШарлероаУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°30′N 03°55′E / 50.500° СГШ; 3.917° ИГД / 50.500; 3.917