Питерборо (англиски: Peterborough) — град во Обединетото Кралство, поточно во Англија. Според проценка од 2007 година во градот живееле 141.608 жители.

Катедрала Питерборо

НаселениеУреди

Според проценка, во градот 2008 година живееле 141.608 жители.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди