< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1142 (MCXLII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1142. година од новата ера, 142. од вториот милениум, 42. од 12 век и трета од 1140-тите.

1142 г.  во други календари
Грегоријански календар 1142
MCXLII
Ab urbe condita 1895
Асирски календар 5892
Бахајски календар -702–-701
Бенгалски календар 549
Берберски календар 2092
Будистички календар 1686
Бурмански календар 504
Византиски календар 6650–6651
Еврејски календар 4902–4903
Ерменски календар 591
ԹՎ ՇՂԱ
Етиопски календар 1134-1135
Игбоански календар 142–143
Ирански календар 520–521
Исламски календар 536–537
Јулијански календар 1142    MCXLII
Кинески календар 辛酉年月日
(3778/3838)
— до —
壬戌年月日
(3779/3839)
Коптски календар 858–859
Корејски календар 3475
Календар Мингуо 770 пред РК
民前770年
Селевкидски календар 1453–1454
Тајландски сончев календар 1685
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1198–1199
 - Шака самват 1064–1065
 - Кали југа 4243–4244
Холоценски календар 11142
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6650 и 6651 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5892 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4902 и 4903 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1895.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1142. година се протега во 3778 и 3779, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3838 и 3839 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1685. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 536 и 537 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди